Katalog » Jak malować? » Malowanie i rozmieszczenie szablonu Moje konto     
Produkty
Mały Artysta
Szablony malarskie
Szablony i maski FAFAME
Szablony przemysłowe
Szablony kulinarne
Szablony kosmetyczne
Akcesoria
Farby
Usługi dekoratorskie
Oświetlenie
Artykuły BHP
Kontakt
e-mailnapisz e-mail
Tel+48 604 159 623
GSM+48 692 408 369

Obsługa klienta
pon-pt : 9-17
Nowości
Zobacz wszystkie
Linki
Fabryka Fantazji na YouTube
zostań fanem Fabryki Fantazji
galeria jmg.art.pl
Aktualności
Malowanie i rozmieszczenie szablonu   Data: 13 października 2008


Pozycjonowanie szablonów


Zaplanowanie i przemyślenie malowania jest bardzo istotnym procesem. Szczególnie jeżeli chodzi o wszystkie wzory powtarzalne.  Za pomocą linijki bądź też miary, oraz poziomicy umiejscawiamy szablon na właściwym miejscu, sprawdzając czy "trzyma" poziom. 

 
psikanie szablonu     przyklejanie taśmy

Podczas planowania można łatwo obliczyć w jakich odstępach malować wzory tapetowe, by ściana pomieściła wzory w całości bez ucinania. Można zwiększać i zmniejszać przestrzenie między wzorami, w zależności od gustu. Wszystko po to, aby dany wzór jak najlepiej dopasować do przestrzeni.

Podczas malowania wzoru tapetowego najprostszym sposobem jest rozpoczęcie malowania od najbardziej widocznego rogu danej ściany. Zaczynaj malowanie powtarzalnego wzoru zawsze pod sufitem. Maluj wzór od góry do dołu, gdyż na dole wzór będzie zazwyczaj przykryty przez meble, kwiaty i inne elementy wyposażenia wnętrz.

 
pozycjonowanie szablonu  
Innym sposobem jest malowanie szablonów odbiegających od przyjętej konwencji. Wówczas malarz pracuje z różnymi zestawami elementów, które po złożeniu i namalowaniu stworzą coś zupełnie nowatorskiego. Zalecamy wówczas złożenie elementów i odbicie nowego wzoru za pomocą ołówka na papierze. Narysowane odbicie można wyciąć i przykleić tymczasowo do ściany za pomocą kleju w spray’u do re-pozycjonowania. Dzięki temu w szybki i prosty sposób zobaczycie jaki będzie efekt po namalowaniu szablonu i czy dokonać ewentualnych zmian. Do takich prac świetnie nadają się pokoje dla dzieci, kuchnia, gdzie można składać elementy dziecięce, drzewa, fragmenty gałęzi, owoce itp. Po zaplanowaniu całej pracy możecie już tylko bawić się malowaniem. 
 
pozycjonowanie szablonu


Malowanie

Najważniejszy etap malowania szablonu to malowanie :) Zapamiętajmy – malowanie za pomocą szablonu to technika malowania „suchym” pędzlem. Nakładamy farbę na pędzel, po czym za pomocą papierowych ręczników (opisanych szczegółowo w tej części poradnika) ściągamy zbędną farbę z pędzla, uderzając nim miejsce po miejscu zostawiając pędzel prawie suchy. Malując wzór cierpliwie nakładamy wiele warstw z minimalną ilością farby zamiast jednej warstwy z dużą ilością farby. Dzięki temu nie powstaną zacieki, nadmiar farby nie będzie zbierać się i wysychać na szablonie oraz na pędzlu. Pędzel należy czyścić za pomocą ręcznika za każdym razem, gdy nabierzemy farbę na pędzel. Zapamiętajmy – malowanie za pomocą szablonu to technika malowania „suchym” pędzlem. Najczęstszym błędem podczas malowania jest nakładanie zbyt dużej ilości farby. Wygląda to na marnowanie farby, ale niestety jest to konieczne, aby farba nie podciekła nam pod szablon.
 
ściąganie farby z pędzla     efekt ściągania farby
 
ściąganie farby

Jeżeli chcecie cieniować od zewnątrz do środka, tak by w środku było „jaśniej”, należy zaczynać uderzanie pędzlem od granicy szablonu do środka. Jeżeli chcecie cieniować od środka na zewnątrz, należy uderzać pędzlem od środka. Jeżeli obraz ma być tak samo ostry na całej powierzchni, lepiej jest zaczynać od środka do brzegu szablonu, gdyż wówczas macie pewność, że ściągnięty został nadmiar farby z pędzla i że uderzając przy brzegu, pędzel będzie prawie suchy i istnieje małe prawdopodobieństwo stworzenia się zacieków. Dotyczy to szczególnie osób początkujących. 
 
przykład cieniowania     przykład cieniowania


Techniki malowania

Jest wiele technik malowania szablonem, jednak poniżej przytoczymy dwie najważniejsze i zarazem bardzo proste. Pierwszą metodą jest zwyczajnie „tapowanie” czyli delikatne uderzanie pędzlem pod kątem prostym w otwory wycięte w tworzywie. Tą metodą można tworzyć obrazy o większej ilości barw, niż o większej głębi tonalnej.
 

Drugą metodą jest delikatne kręcenie pędzlem za pomocą okrężnych ruchów wokół osi pędzla. W zależności od tego, jak dużo siły wkładacie w ruchy oraz jak mocno naciskacie na powierzchnię malowaną, daje to różne rezultaty. Pozwala na wykonanie cieni, co nadaje głębię naszemu obrazkowi.
 
ruchy koliste

Fabryka Fantazji poleca metodę kręcenia pędzlem, gdyż dzięki niej malowanie idzie dużo szybciej, a rezultaty są szlachetniejsze. Poza tym dzięki tej metodzie cieniowanie jest dużo prostsze.

Zachęcamy do eksperymentowania na papierze i przeniesienia umiejętności na ścianę. Eksperymentujcie, twórzcie i bawcie się śmiało!
Statystyka:
Przeglądano: 19453
Ilość komentarzy: 0
Napisz recenzję PowrótDalej
Zaufali nam
Firmy, które nam zaufały.
Koszyk
   ... jest pusty
Logowanie
E-mail:
Hasło:


Bezpieczne logowanie

Rejestracja konta

Przypomnienie hasła
Bezpieczne zakupy
Positve SSL on a transparent background

Nad bezpieczeństwem klientów czuwa 256-bitowy Certyfikat SSL, dzięki któremu zakupy w sklepie są dokonywane poprzez połączenie szyfrowane.
Bezpieczne płatności


Powered by 2008 oscGold | Sklep polecany przez Kulbi.PL | Centrum Reklamy i Informacji | Katalog Biznesu | Katalog-Sklep.pl
Katalog Dobrych Stron DI kosmetyka, uroda, zdrowie katalog stron Katalog Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Fabryka Fantazji w katalogu Gwiazdor katalog sklepów internetowych Sklepy Internetowe