Katalog » Jak malować? » Przygotowanie akcesoriów do malowania Moje konto     
Produkty
Mały Artysta
Szablony malarskie
Szablony i maski FAFAME
Szablony przemysłowe
Szablony kulinarne
Szablony kosmetyczne
Akcesoria
Farby
Usługi dekoratorskie
Oświetlenie
Artykuły BHP
Kontakt
e-mailnapisz e-mail
Tel+48 604 159 623
GSM+48 692 408 369

Obsługa klienta
pon-pt : 9-17
Nowości
Zobacz wszystkie
Linki
Fabryka Fantazji na YouTube
zostań fanem Fabryki Fantazji
galeria jmg.art.pl
Aktualności
Przygotowanie akcesoriów do malowania   Data: 13 października 2008
 
1. Przygotowanie powierzchni do malowania

Przed rozpoczęciem malowania należy zadbać, aby malowana powierzchnia była właściwie przygotowana. Ściana powinna być przetarta suchą ściereczką, tak aby nie pozostawał na niej kurz.
 
przecieranie ściany


2. Akcesoria potrzebne do malowania szablonem

akcesoria

Do malowania szablonem będą przydatne (poza szablonem):

1. Farby
2. Pędzle
3. Klej tymczasowy do re-pozycjonowania w spray’u
4. Taśma malarska - papierowa taśma maskująca
5. Ręczniki lub serwetki papierowe nie zostawiające kłaczków lub paprochów lub ściereczka z włókniny
6. Linijka, poziomica i miękki ołówek
7. Talerzyk lub paleta malarska

Farby


Fabryka Fantazji poleca farby akrylowe do wykonywania różnorodnych projektów za pomocą szablonów. Są one najchętniej stosowanymi farbami, ze względu na ogromny wybór kolorów, szybki czas schnięcia oraz ze względu na fakt, iż są to farby bardzo dobrze kryjące a jednocześnie mogą być pół-kryjące i transparentne, przy dodaniu odrobiny wody. Znajdują zastosowanie na wielu rodzajach powierzchni i świetnie nadają się do malowania.

zmiana farby


Jeżeli rysunek ma być wyraźny i bardzo ostry, należy używać farb gęstych dobrze lub bardzo dobrze kryjących. Jeżeli ma on być miękki i delikatny, należy dodać kilka kropel wody do farby akrylowej, a rezultaty będą wyjątkowo piękne. Zalecamy 4 krople wody na 1 łyżeczkę farby akrylowej, aby uzyskać konsystencję rozpuszczających się lodów. Dzięki temu łatwo się cieniuje i łatwo utrzymuje się pędzle w czystości, gdyż farby wysychając podczas malowania nie tworzą grudek.

Farby są bardzo istotnym elementem w malowaniu szablonów. Od nich w dużej mierze zależy efekt Waszej pracy. Farby dobrze kryjące są w stanie pokryć 3 m kwadratowe powierzchni na 120 ml farby. Zatem do pracy na średnich szablonach (1 x 1 m) śmiało wystarczą Wam farby o pojemności do 50 ml. Jeżeli chcecie używać wielu kolorów pomyślcie o zakupie kilku kolorów farb o pojemności 16 ml. Farby o pojemnościach powyżej 100 ml, używa się do pokrycia dużych powierzchni (powyżej 1 x 1 m). Nie zalecamy korzystania ze zwykłych farb malarskich do malowania ścian, mimo ich dość dobrych właściwości kryjących. Farby te są zbyt rzadkie, i są sprzedawane w dużych pojemnikach. Najczęściej pojemników tych nie można szczelnie zamknąć, przez co farba nie jest zabezpieczona przed zepsuciem. Dodatkowo zostaje duży zapas farby. W tej samej cenie warto kupić wiele kolorów o mniejszych pojemnościach.

Farby możecie Państwo zakupić w naszym sklepie:
http://www.fabrykafantazji.pl/farby-c-7.html
 

Pędzle


Najbardziej popularne i najlepsze w użyciu są pędzle z płasko ściętą szczeciną tzw. pędzle do „tapowania” (od angielskiego słowa „to tap” czyli stukać, pukać, klepać). Każdy włos w tym pędzlu ma identyczną długość. Jest on najlepszym narzędziem do malowania dla osób początkujących. Dla użytkowników bardziej zaawansowanych polecamy również pędzle o kształcie pędzli do nakładania różu na policzki – pędzle, które są delikatnie przycięte po bokach i dzięki nim można uzyskać bardzo ciekawe efekty cieniowania, co na pewno doda więcej głębi malowanym wzorom.
Pędzle do malowania szablonem o wysokiej jakości

Bardzo istotną rzeczą jest by pędzle były wysokiej jakości, z dobrym włosiem, równo przyciętym, który nie wypada. Pędzle są bowiem najważniejszym narzędziem, którego będziecie używać malując za pomocą szablonu. Polecamy Państwu pędzle z naturalnego włosia, które w większości są dostępne na polskim rynku. Taki pędzel zapewnia giętkość w szczególności, gdy malujemy kręcąc pędzlem i jest jednocześnie wystarczająco sztywny, by nie uginał się podczas malowania tradycyjną metodą - „tapowania” - czyli delikatnego uderzania pod kątem 90 stopni.
 
tapowanie

Fabryka Fantazji osobiście poleca metodę kręcenia pędzlem podczas malowania. Wzór wypełnia się wtedy szybciej, a efekt pracy jest bardziej szlachetny. Dzięki tej metodzie łatwiej jest cieniować elementy - wystarczy bardziej lub mniej przyciskać pędzel do ściany, jednocześnie kręcąc nim płasko po wzorze.

ruchy koliste


W zależności od zastosowań, można używać pędzli wąskich lub szerokich. Jeżeli będziecie pokrywać duże powierzchnie, na pewno przydadzą się pędzle szerokie. Jeżeli będziecie pokrywać powierzchnie niewielkie czy też zamierzacie cieniować swoje malunki, polecamy pędzle wąskie. Praktycznym jest mieć różne wielkości pędzli do malowania nawet jednego różnokolorowego projektu, tak by posiadać osobny pędzel do rożnych kolorów farb.

Pędzle do szablonów możecie Państwo kupić w naszym sklepie internetowym:
http://www.fabrykafantazji.pl/akcesoria-c-9.html
 
pędzel


Ręczniki lub serwetki papierowe

Ręczniki papierowe to kolejny bardzo istotny element podczas malowania szablonem. Najlepsze są ręczniki czy też serwetki, które są bardzo mocne i nie pozostawiają paprochów. Po zmoczeniu nie powinny się łatwo przedzierać. Malowanie szablonem wymaga ściągnięcia z pędzla jak największej ilości farby, tak by malować pędzlem, który jest prawie suchy. Ręczniki papierowe lub serwetki o wysokiej jakości, łatwo wchłoną zbędną farbę. Bowiem, aby dobrze pozbyć się zbędnej ilości farby z pędzla należy uderzać pędzlem w ręcznik czy też serwetkę, miejsce po miejscu, aż zobaczymy, że na pędzlu praktycznie ma ma farby.
 
usuwanie farby     efekt po usunięciu farby


Klej w spray’u do re-pozycjonowania


Klej ten jest bardzo przydatny szczególnie wtedy, gdy chcemy by szablon przez cały czas przylegał do powierzchni którą malujemy. Klej nanosimy w niewielkiej ilości na tył szablonu oraz w miejscach newralgicznych tzw. „języczków”. Po naniesieniu kleju należy poczekać 10 - 15 min, aż podeschnie. Bez obaw – nie pozostawia on żadnych śladów na powierzchniach, do których przykleja się szablon. Klej ten jest w pełni bezpieczny dla Waszych ścian i wszystkich nawierzchni, które będą malowane za pomocą szablonów. FABRYKA FANTAZJI przetestowała ten klej i przykleiła nim szablon do własnych ścian na 1 miesiąc. Nie dość, że szablon w międzyczasie nie odpadł, to na dodatek został on bez problemu odklejony bez pozostawiania kleju na ścianie.
spryskiwanie szablonu klejem      

Jeżeli zamierzacie przykleić szablon do papieru, należy nałożyć mniej kleju w spray’u. Szablon można odklejać i przyklejać ponownie. Klej będzie działał do momentu, aż się nie zakurzy. Efekty z użyciem tego „medium” są świetne. Warunkiem tego, by klej się dobrze przykleił i trzymał szablon jest czysta powierzchnia ściany oraz szablon wykonany z lekkiej folii. Jeżeli szablon jest ciężki, wykonany z grubego tworzywa sztucznego, wówczas szablon nie utrzyma się na samym kleju do re-pozycjonowania. Polecamy Państwu stosowanie kleju w spray’u. Jest on gwarantem sukcesu, nie pozwala na zacieki (dla mniej wprawionych) oraz pozwala na spokojne malowanie, nawet najbardziej ażurowych wzorów.

Dzięki klejowi do szablonów, bez problemu przykleicie swój szablon do ściany. Znacznie zmniejsza on prawdopodobieństwo podcieknięcia fary pod szablon, ponieważ przyklei on każdy nawet najmniejszy jego fragment. Może on być stosowany na wielu materiałach i nawierzchniach, takich jak: ściana, drewno, tkanina, szkło, plastik, papier, metal, ceramika, itp.

Jego zalety: jest przezroczysty, nie zostawia plam, jest bardzo trwały, pozwala na wielokrotne przemieszczanie szablonu w różne miejsca

Instrukcja stosowania kleju do re-pozycjonowania:

1. Przed użyciem wstrząsnąć pojemnik.
2. Umiarkowanie spryskać jedną stronę szablonu z odległości 15-20 cm.
3. Odczekać ok. 10-15 min.
4. Przykleić szablon do ściany i docisnąć każdy element szablonu. W przypadku złego umiejscowienia można odkleić szablon i przykleić go ponownie.
5. Po zakończonej pracy odwrócić pojemnik do góry dnem i wypsikać nadmiar kleju do momentu, aż będzie leciał praktycznie sam gaz.

Klej możecie Państwo zakupić w naszym sklepie internetowym:
http://www.fabrykafantazji.pl/akcesoria-c-9.html
 
klej w sprayu


Taśma malarska


Taśma malarska, zabezpieczy szablon przed ewentualnym przemieszczaniem oraz zabezpieczy powierzchnię poza szablonem, która jest narażona na przypadkowe zamalowanie. Szablon należy zabezpieczyć na rogach oraz tam gdzie będzie możliwość przypadkowego zamalowania ściany. Głównym sposobem przymocowania szablonu do ściany jest klej w spray’u do re-pozycjonowania.

Taśmę malarską możecie Państwo zakupić w naszym sklepie internetowym:
http://www.fabrykafantazji.pl/akcesoria-c-9.html
 
taśma     taśma

zamocowany szablon


Linijka, poziomica i ołówek

Te narzędzia posłużą Państwu do właściwego pozycjonowania szablonu na ścianie. Linijka powinna być wykonana z plastiku, dzięki czemu nie będzie ona rysować powierzchni ściany, jak to ma miejsce w przypadku metalowej linijki. Dobrze by linijka była przeźroczysta, gdyż to ułatwia pozycjonowanie szablonu.
 

Używając ołówka należy pamiętać, by był on bardzo miękki, czyli aby w jego oznaczeniu było jedno z poniższych oznaczeń: B, 2B, 3B, 4B, 6B. Ołówka używamy niezwykle delikatnie, by bez najmniejszych problemów zetrzeć ołówek po zakończeniu pracy. Pamiętajcie o dobrym zaostrzeniu rysika.
 
psikanie szablonu

Poziomica to bardzo przydatne narzędzie szczególnie, gdy malujemy pasy dekoracyjne tzw. bordiury (z francuskiego “bordure”, po angielsku “border”), gdy dekorujemy elementami powtarzalnymi (co w efekcie wygląda jak tapeta) lub gdy będziemy malować pojedynczy element, który wyraźnie musi mieć swój poziom (taki jak np. drzewo, czy też wyprostowana postać, itp. ). Oczywiście, to jaki poziom powinien mieć dany rysunek zależy od indywidualnej wizji osoby malującej.
 
przyklejanie taśmy

Talerzyk lub paleta malarska

Farby, którymi będziecie malować dobrze jest nałożyć na talerzyk papierowy czy też paletę malarską. Jeżeli używacie Wielu kolorów, warto je od siebie oddzielić, jeżeli nie chcecie mieszać barw.


Inne artykuły w dziale "jak malować" : 

 
Co Tobie oferujemy? - koniecznie przeczytaj
Przygotowanie akcesoriów do malowania
Malowanie i rozmieszczenie szablonu
Punkty orientacyjne na szablonach
Malowanie powtarzalnych wzorów
Szablony jedno - i wielowarstwowe
Jak stać się mistrzem malowania?
Duże czy małe rozmiary szablonów?
Podstawowe błędy popełniane podczas malowania
Jak dbać o szablon i pędzle?
Wzory dopasowane do Was i na zamówienie
 


Statystyka:
Przeglądano: 18129
Ilość komentarzy: 0
Napisz recenzję PowrótDalej
Zaufali nam
Firmy, które nam zaufały.
Koszyk
   ... jest pusty
Logowanie
E-mail:
Hasło:


Bezpieczne logowanie

Rejestracja konta

Przypomnienie hasła
Bezpieczne zakupy
Positve SSL on a transparent background

Nad bezpieczeństwem klientów czuwa 256-bitowy Certyfikat SSL, dzięki któremu zakupy w sklepie są dokonywane poprzez połączenie szyfrowane.
Bezpieczne płatności


Powered by 2008 oscGold | Sklep polecany przez Kulbi.PL | Centrum Reklamy i Informacji | Katalog Biznesu | Katalog-Sklep.pl
Katalog Dobrych Stron DI kosmetyka, uroda, zdrowie katalog stron Katalog Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Fabryka Fantazji w katalogu Gwiazdor katalog sklepów internetowych Sklepy Internetowe