Pozycjonowanie szablonów
Zaplanowanie i przemyślenie malowania jest bardzo istotnym procesem. Szczególnie jeżeli chodzi o wszystkie wzory powtarzalne. Za pomocą linijki bądź też miary, oraz poziomicy umiejscawiamy szablon na właściwym miejscu, sprawdzając czy "trzyma" poziom.
Podczas planowania można łatwo obliczyć w jakich odstępach malować wzory tapetowe, by ściana pomieściła wzory w całości bez ucinania. Można zwiększać i zmniejszać przestrzenie między wzorami, w zależności od gustu. Wszystko po to, aby dany wzór jak najlepiej dopasować do przestrzeni.
Podczas malowania wzoru tapetowego najprostszym sposobem jest rozpoczęcie malowania od najbardziej widocznego rogu danej ściany. Zaczynaj malowanie powtarzalnego wzoru zawsze pod sufitem. Maluj wzór od góry do dołu, gdyż na dole wzór będzie zazwyczaj przykryty przez meble, kwiaty i inne elementy wyposażenia wnętrz.
Innym sposobem jest malowanie szablonów odbiegających od przyjętej konwencji. Wówczas malarz pracuje z różnymi zestawami elementów, które po złożeniu i namalowaniu stworzą coś zupełnie nowatorskiego. Zalecamy wówczas złożenie elementów i odbicie nowego wzoru za pomocą ołówka na papierze. Narysowane odbicie można wyciąć i przykleić tymczasowo do ściany za pomocą kleju w spray’u do re-pozycjonowania. Dzięki temu w szybki i prosty sposób zobaczycie jaki będzie efekt po namalowaniu szablonu i czy dokonać ewentualnych zmian. Do takich prac świetnie nadają się pokoje dla dzieci, kuchnia, gdzie można składać elementy dziecięce, drzewa, fragmenty gałęzi, owoce itp. Po zaplanowaniu całej pracy możecie już tylko bawić się malowaniem.
Malowanie
Najważniejszy etap malowania szablonu to malowanie :) Zapamiętajmy – malowanie za pomocą szablonu to technika malowania „suchym” pędzlem. Nakładamy farbę na pędzel, po czym za pomocą papierowych ręczników (opisanych szczegółowo
w tej części poradnika) ściągamy zbędną farbę z pędzla, uderzając nim miejsce po miejscu zostawiając pędzel prawie suchy. Malując wzór cierpliwie nakładamy wiele warstw z minimalną ilością farby zamiast jednej warstwy z dużą ilością farby. Dzięki temu nie powstaną zacieki, nadmiar farby nie będzie zbierać się i wysychać na szablonie oraz na pędzlu. Pędzel należy czyścić za pomocą ręcznika za każdym razem, gdy nabierzemy farbę na pędzel. Zapamiętajmy – malowanie za pomocą szablonu to technika malowania „suchym” pędzlem. Najczęstszym błędem podczas malowania jest nakładanie zbyt dużej ilości farby. Wygląda to na marnowanie farby, ale niestety jest to konieczne, aby farba nie podciekła nam pod szablon.
Jeżeli chcecie cieniować od zewnątrz do środka, tak by w środku było „jaśniej”, należy zaczynać uderzanie pędzlem od granicy szablonu do środka. Jeżeli chcecie cieniować od środka na zewnątrz, należy uderzać pędzlem od środka. Jeżeli obraz ma być tak samo ostry na całej powierzchni, lepiej jest zaczynać od środka do brzegu szablonu, gdyż wówczas macie pewność, że ściągnięty został nadmiar farby z pędzla i że uderzając przy brzegu, pędzel będzie prawie suchy i istnieje małe prawdopodobieństwo stworzenia się zacieków. Dotyczy to szczególnie osób początkujących.
Techniki malowania
Jest wiele technik malowania szablonem, jednak poniżej przytoczymy dwie najważniejsze i zarazem bardzo proste. Pierwszą metodą jest zwyczajnie „tapowanie” czyli delikatne uderzanie pędzlem pod kątem prostym w otwory wycięte w tworzywie. Tą metodą można tworzyć obrazy o większej ilości barw, niż o większej głębi tonalnej.
Drugą metodą jest delikatne kręcenie pędzlem za pomocą okrężnych ruchów wokół osi pędzla. W zależności od tego, jak dużo siły wkładacie w ruchy oraz jak mocno naciskacie na powierzchnię malowaną, daje to różne rezultaty. Pozwala na wykonanie cieni, co nadaje głębię naszemu obrazkowi.
Fabryka Fantazji poleca metodę kręcenia pędzlem, gdyż dzięki niej malowanie idzie dużo szybciej, a rezultaty są szlachetniejsze. Poza tym dzięki tej metodzie cieniowanie jest dużo prostsze.
Zachęcamy do eksperymentowania na papierze i przeniesienia umiejętności na ścianę. Eksperymentujcie, twórzcie i bawcie się śmiało!